KOP ile Koyun Gerisi Oyun Projesi

KOP ile Koyun Gerisi Oyun

KOP ile Koyun Gerisi Oyun Projesi

www.facebook.com/kopilekoyun

KOP ile Koyun Gerisi OyunPROJEYİ UYGULAYAN KURUM : Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü
PROJENİN ADI : KOP ile Koyun Gerisi Oyun Projesi (Projenin gerçek ismi “Banyo ile Koyun Gerisi Oyun” KOP idaresi tarafından ismi değiştirildi)

AMACI :Hayvanlarda sıkça görülen ve hızla yayılabilen dış parazitlerin ile mücadele edilmesi insan ve hayvan sağlığının korunması açısından bir zorunluluktur. Bu bağlamda projemiz hem hayvan sağlığını hem de insan sağlığını korumayı hedeflemektedir. Daha sağlıklı hayvanların verimi artarak, çiftçinin ekonomik refahına katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Hayvansal üretimde verimliliğin ve kalitenin arttırılması hedeflenmektedir.

BÜTÇESİ :  429.616,00 ₺

FAALİYETLER  :  Dış parazitlere karşı, koyunlar kırkımdan bir iki hafta sonra ilaçlı su banyolarına sokulur. Gerektiğinde banyolar tekrarlar. Banyo yerine püskürtme ile de ilaçlama yapılabilir. İç parazitlere karşı ilkbaharda ve sonbaharda olmak üzere hayvanlara yılda iki defa çeşitli anti paraziter koruyucu ilaçlama yapılması gerekir.

Yenilikçi bir uygulama olan Seyyar Püskürtmeli Yıkama Sistemini; projemizde kullanma istememizin sebebi; daha az su kullanılmasıyla tasarruflu ve kullandığı basınçlı püskürtme sistemiyle hayvanın vücudunun büyük bir bölümüne tüm ilacın uygulanabilmesi ayrıca saatte 1000 ile 1500 hayvan yıkayarak; kısa sürede çok daha fazla hayvan ilaçlanarak iş gücü ve zamandan tasarruf sağlanabilmesi yöntem olarak daha etkili ve verimli olacağı düşünülmektedir.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı‘nın desteklediği “KOP Kırsal Kalkınma Programı” kapsamında hazırlanan “KOP ile Koyun Gerisi Oyun” projemizin proje koordinatörlüğü Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, proje ortaklığını ise Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülmüştür.

Proje ile Türkiye’de resmi olarak ilk defa Yeni Zelanda menşeili “Küçükbaş Hayvan İlaçlama Makinesi” alınmıştır. Türkiye’de ilk defa Konya İli ve mahallerinde pilot olarak küçükbaş hayvanlarda ilaçlama uygulanmaya başlanmıştır. Büyük rağbet gören proje ile kısa sürede küçükbaş hayvanları ilaçlanabilmektedir. Böylelikle hem kısa sürede verimli kullanımı hem de eski yöntemlere göre daha etkili ilaçlama yapılabilmektedir.

Proje ortağı olan Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından oluşturulan “Alo Yıkama Hattı” ile 0 332 350 32 50 telefon numarasından çiftçilerimiz randevu alarak Küçükbaş Hayvanlarınızın Dış Paraziter ilaçlamasını yapmışlardır. Proje süresince 60.000 küçükbaş hayvan anti paraziter ilaçlaması yapılmıştır.

Proje ile ayrıca Türkiye de ilk defa “Küçükbaş Hayvan İlaçlama Makinesi” Konya ilindeki girişimciler aracılığıyla “Yerli Üretim Küçükbaş Hayvan İlaçlama Makinesi” kazandırılmıştır. “Yerli ve Milli Üretim“   misyonunu güzel bir örneği olan projemiz ile yurtdışından 30.000 € alınan makinemiz, 30.000 ₺ yerli üretim olarak alınmıştır. Ayrıca Konya sanayisinde 3 (üç) farklı firma yerli üretime geçmiş ve hem yurtiçi hem de yurtdışı talepleri karşılamaya başlamıştır.

DESTEKLEYEN KURUM : KOP İdaresi Başkanlığı

DESTEKLEYEN ORTAĞI : Konya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği

UYGULAMA : Konya İl ve İlçeleri

BAŞLAMA-BİTİŞ TARİHİ :  31.12.2018 – 01.06.2020
PROJEDEKİ GÖREVİM : PROJE KOORDİNATÖRÜ – PROJE YAZIMI – PROJE KURGUSU

PROJE NİHAİ RAPORU için tıklayınız

www.facebook.com/kopilekoyun

Proje Online Sunusu için tıklayınız